Lęk separacyjny u psa - jak zapobiegać.

Lęk separacyjny to jeden z najpoważniejszych problemów z jakimi borykają się psy i ich opiekunowie. Może on objawiać się w bardzo spektakularny sposób - pies pozostawiony sam w domu niszczy przedmioty, szczeka, wyje, piszczy, płacze, załatwia swoje potrzeby fizjologiczne czy gryzie meble.



Lęk separacyjny - walcz z przyczyną, nie objawami.

Bardzo często spotykamy się sugestiami, żeby psy które borykają się z takimi problemami zamykać na czas nieobecności opiekunów w klatce, porządnie zmęczyć przed pozostawieniem, zapewnić mu dostęp do zabawek edukacyjnych wypełnionych jedzeniem. To wszystko może pomóc zamaskować OBJAWY problemu który nazywamy lekiem separacyjnym. Tak, te zachowania które nam przeszkadzają to tylko objawy które prezentuje pies. Dla niego szczekanie, niszczenie czy też wycie to sposób na rozładowanie negatywnych emocji które wiążą się z PRZYCZYNĄ czyli brakiem umiejętności poradzenia sobie z sytuacją pozostawienia go samego w domu. Powinniśmy więc spojrzeć na problem lęku separacyjnego w inny sposób - walczyć z przyczyną a nie z objawem. Idąc tym tropem, zastanowimy się jak pracować z psem aby nie cierpiał na lęk separacyjny.

Lęk przed rozstaniem z człowiekiem to rodzaj lęku poznawczego. Jest to stan, w którym psu trudno jest zrozumieć, że gdy człowiek znika na jakiś czas to wróci i nie znika na zawsze. U dzieci występowanie lęku separacyjnego określane jest jako jeden z elementów faz rozwojowych, niektóre dzieci przeżywają go bardzo intensywnie, inne ledwo zauważalnie albo wręcz wcale.




Szukasz porady behawioralnej związanej z lękiem separacyjnym u Twojego psa?
Teraz dostępna jest pomoc zdalna, sprawdź to na stronie psiego behawiorysty online.




Gdy w domu pojawia się szczenię

Przepełnia nas mieszanka uczuć: radość, podekscytowanie, chęć zapewnienia psiakowi wszystkiego co najlepsze. Skupiamy się więc na tym, aby zapewnić mu jak najlepszą opiekę, jedzenie, zabawki. Często decydujemy się na wzięcie urlopu z pracy aby zapewnić szczenięciu jak najlepsze chwile w nowym domu. Niezwykle istotne jest to, aby już od pierwszych chwil psiaka w nowym domu rozpocząć pracę nad jego wychowaniem. Oczywiście wszystkie elementy tej pracy powinny być dostosowane do możliwości i potrzeb szczenięcia. Czego więc powinniśmy uczyć malucha w kontekście zapobiegania lękowi separacyjnego?

Oto kilka kwestii które powinniśmy wziąć pod rozwagę:

  • Zapewniamy szczenięciu realizację jego potrzeb.
  • Do chwili odbioru szczenięcia z hodowli, maluch nie przebywał sam - towarzyszyło mu rodzeństwo, mama, hodowca i członkowie jego rodziny. Wraz z momentem przekroczenia progu hodowli, jego życie zmienia się całkowicie - zmienia miejsce zamieszkania, jego plan dnia będzie wyglądał zupełnie inaczej niż do tej pory, no i nie będzie miał kontaktu z rodzeństwem a co za tym idzie, według niego teraz to Ty stanowisz centrum jego psiego świata. Aby ułatwić mu przeżywanie tych trudnych chwil - zabieraj w fantastyczne miejsca spacerowe, ucz go od początku tego że świat jest bardzo sympatycznym miejscem i nawet jeśli trochę się obawia - będziesz dla niego wsparciem i razem pokonacie przeciwności. Pozwól mu na to, aby sprawdził jak to jest gdy podczas spaceru nieco się oddali od Ciebie i naucz go że to do niego należy odpowiedzialność za to żeby się Ciebie pilnować - to zasada stosowana u większości zwierząt.

  • Uczymy malucha zasad panujących w ludzkim świecie na podstawie waszego rytmu dnia.
  • Już od pierwszych chwil w nowym domu spokojnie, z dużą dozą cierpliwości ale i konsekwencji pokazujemy psiakowi że będą takie momenty w ciągu dnia, kiedy jego zadaniem będzie samodzielność - pozwólmy mu na to, aby bez naszej interwencji przemieszczał się swobodnie po domu szukając miejsca na odpoczynek, nie wybudzajmy go, zapewnijmy spokój kiedy śpi ale też bez przesady - w domu zachowujmy się normalnie, nie zwracając nieustannie uwagi na psiaka. Zakładając, że oferujemy mu spacery i na nich będzie załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne, ryzyko że obsika nam mieszkanie jest raczej małe. Daj mu czas na poznanie otoczenia.

  • Wychowujemy szczenię na nasze najlepsze wyobrażenie dorosłego psa.
  • Wychowanie psa to nieustanna praca, szczególnie na początku wspólnej drogi. Warto więc jeszcze zanim psiak pojawi się u nas zastanowić się nad tym, jakiego psa chciałbym mieć, co powinien umieć, czego robić nie powinien a co może i tym podobne. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego ale wcześniejsze ustalenie najważniejszych zasad, powinno pomóc nam zachować zdrowy rozsądek. Ważne jest zachowanie konsekwencji również w tych z pozoru drobnych sprawach ponieważ zasady które obowiązują dają psu poczucie bezpieczeństwa.

  • Chwilowe rozstania to normalna sprawa.
  • Uczmy szczenię (czy też psiaka ze schroniska), że chwilowe rozstania to normalna rzecz. Nie zachęcajmy malucha aby towarzyszył nam w łazience, pozwólmy mu nauczyć się radzenia sobie z chwilowym stresem związanym z samotnością gdy na nas czeka. Bądźmy wyrozumiali, ale też konsekwentnie dążmy do tego aby maluch nauczył się że jest samodzielną jednostką i potrafi poradzić sobie bez nas przez chwilę.

Przy pierwszych objawach, skontaktuj się z behawiorystą

Jeśli zauważysz w zachowaniu psiaka coś, co budzi twoje wątpliwości najlepiej jak najszybciej skonsultować się z behawiorystą, ponieważ czasem nawet krótka rozmowa i wskazówki jak z psem postępować potrafią pomóc na tyle aby zachowanie problemowe wygasić na rzecz pożądanego. W takich przypadkach często bardzo dobrze się sprawdza konsultacja z behawiorystą online.



Anna Pankowska

Certyfikowany behawiorysta zwięrzęcy z wieloletnim doświadczeniem, prowadząca Centrum Kynologiczne PefrectDog, świadczące usługi szkolenia psów i porady behawioralne na terenie Trójmiasta i okolic. Od 2018 pomoc behawiorysty dostępna jest także online. Więcej informacji: behawiorysta online.